Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, zrealizował projekt „Agroturystyka i ekologi PDF Drukuj Email
Projekty Unijne
Wpisany przez Dariusz Leszczyński   
sobota, 13 lutego 2016 19:20

Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie we współpracy z Polskim Instytutem Badań i Innowacji w ramach programu  „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe,  zrealizował projekt „Agroturystyka i ekologia szansą ożywienia obszarów wiejskich”.

W ramach projektu uczniowie z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyli 14-dniowe staże w przedsiębiorstwach i gospodarstwach agroturystycznych w Portugalii (przełom maja i czerwca 2015 r.), a także w Grecji (wrzesień/październik 2015 r.).

Program stażu został przygotowany w taki sposób, aby w jak największym stopniu uwzględniał  indywidualne pomysły, potrzeby i zainteresowania uczestników. Obydwie grupy uczestników odbyły staż, podczas którego poza typową działalnością agroturystyczną   zapoznali się z przepisami obowiązującymi w UE w zakresie agroturystyki i prowadzenia gospodarstwa rolnego. Poznali także stosowane tam środki ochrony roślin, metody prowadzenia upraw ekologicznych, uczestniczyli w zbiorze roślin charakterystycznych dla regionu a także odbyli warsztaty z organizowania plenerowych imprez okolicznościowych i profesjonalnej obsługi gości.

W najbliższej okolicy zakwaterowania uczniowie mieli możliwość zapoznania się się z technologią uprawy i przetwórstwem kasztanów, oliwek, winogron, produkcją sera Feta, wina, oliwy. Obejrzeli uprawy bawełny, kiwi, kukurydzy oraz innych owoców i warzyw, charakterystycznych dla zwiedzanych części Europy. Pobyt urozmaiciły wycieczki. Całodzienny rejs statkiem na wyspę Skiathos dostarczył potężnego ładunku rozrywki w międzynarodowym towarzystwie, a przepiękne widoki, plażowanie przy morzu Egejskim a także zwiedzanie historycznych miast Portugalii(Portu, Braga, Barcelos) pozostaną na zawsze w pamięci.

Realizacja projektu otworzyła nowe ścieżki rozwoju nie tylko da uczestników, którzy wzbogacili swoje kompetencje zawodowe, językowe i społeczne, ale i dla gospodarstw rolnych w regionie."

Poprawiony: sobota, 13 lutego 2016 19:25
 
wykonanie sklepy internetowe, oprogramowanie dla szk, strony internetowe